TAJEMSTVí DLOUHOVěKOSTI: JAK DOCíLIT PEVNéHO ZDRAVí POMOCí JíDELNíčKU Z MODRýCH ZóN?

Obyvatelé několika konkrétních a ne příliš rozsáhlých oblastí na světě se dožívají pozoruhodně vysokého věku. A co je velmi podstatné, jde o sto a víceleté lidi, kteří jsou vitální, aktivní a těší se dobrému zdraví. Jak je to možné? Jejich receptem na dlouhověkost je specifický životní styl. Významnou roli hraje způsob stravování. Nechte se inspirovat a projezte se ke zdravé dlouhověkosti.

Dlouhověkost a vitalita v modrých zónách

Oblastem s populací, v níž je v rámci světa procentuálně nejvíce lidí starších sta let, se říká modré zóny. Nacházejí se v Evropě, Asii, Spojených státech a Jižní Americe. Lidé tam žijí dlouho a zároveň bez chronických onemocnění. Konkrétně jde o řeckou Ikarii, japonskou Okinawu, provincii Ogliastra na Sardinii, oblast Loma Linda v Kalifornii a poloostrov Nicoya na Kostarice.

Projezte se k dlouhověkosti

Základem kuchyně v modrých zónách jsou minimálně zpracované rostlinné potraviny. Západ prahne po zesilování chutí typickém pro průmyslově zpracované potraviny, které patří z hlediska vlivu na lidské zdraví k tomu nejhoršímu. Jejich konzumace má i podle jedné z nejnovějších rozsáhlých studií souvislost s rakovinou, obezitou a nemocemi, jako je cukrovka. Komunity, kde žije spousta stoletých lidí, se živí opakem, tedy přirozenými potravinami. Každá kuchyně je založená na základních surovinách, jakými jsou zelenina, celá zrna, vláknina a bílkoviny, především v podobě ryb. Každá z kuchyní v modrých zónách tyto suroviny dochucuje typickými směsmi koření.

Mohlo by se vám líbit

Střeva jsou náš druhý mozek. Jak o něj pečovat, aby mu to myslelo?

Střeva používají stejné látky a buňky jako mozek, aby nám pomohla trávit. Když je něco v nepořádku, mozek na to upozorní. Mikroorganismy ve střevech rozhodují o naší imunitě, psychickém zdraví, náladách i chování. Střeva a mozek spolu neustále komunikují. Jak jejich propojení funguje? Co našemu druhému mozku nesvědčí a co mu naopak prospívá?
marianne.cz
marianne.cz

5 modrých zón

1. Poloostrov Nicoya

Pro poloostrov Nicoya na Kostarice jsou typické černé fazole a sladké brambory, které se podávají snad ke všem pokrmům, obvykle s menším množstvím masa. Výsledná jídla zajišťují obyvatelům Nicoye dostatek energie na běžný každodenní život a zároveň jim zaručují, že se budou cítit dobře. Není to jen o dlouhověkosti, místní doslova srší vitalitou. Lidé ve všech modrých zónách jsou aktivní a plní života, jejich pohonem je strava, která jim dodává přesně to, co potřebují, a v množství, jaké potřebují, ani o trochu větším. Jídlo je jen minimálně zpracované, často lehké. Místní zároveň přijímají většinu stravy v první části dne a směrem k večeru množství konzumované potravy klesá.

2. Japonský ostrov Okinawa

Typičtí jsou pro něj usměvaví lidé vyššího věku putující do hor, kde je čerstvý vzduch. Ostrov omývá tyrkysově modré moře, ve kterém loví čerstvé ryby. Okinawská dieta se skládá ze spousty zeleniny, fialových brambor, rýže, luštěnin, z nich převládají fazole edamame, dále z celozrnných potravin a masa, hlavně rybího. Jelikož se Okinawa stala synonymem pro zdravou, až léčivou kuchyni, například někteří američtí lékaři ji doporučují jako podpůrný prostředek pro pacienty s chronickými onemocněními. Jídla jsou zde převážně rostlinná, skládají se z nízkokalorických, na bílkoviny bohatých ingrediencí, někoho však možná překvapí, že jsou často smažená – typicky jde o maso nakrájené na kousky se zeleninou. Okinawská stravovací kultura vyznává kvalitu, střídmost a výživnost jídla.

Mohlo by se vám líbit

MÝTY O JÍDLE: 10 "zdravých" jídel, která ve skutečnosti vůbec zdravá nejsou

Díky sociálním sítím získáváme o některých potravinách přesvědčení, že jsou zkrátka tou nejlepší možnou volbou pro naše zdraví. Potravinový průmysl totiž umí moc dobře zaobalit nezdravost různých produktů a přitom se za nálepkami jako "nízkotučný" nebo "bez cukru" skrývají složení pro naše zdraví kolikrát ještě horší. Vybrali jsme deset jídel, jež často bývají označována právě jako zdravá, ale ve skutečnosti je tomu právě naopak.
marianne.cz
marianne.cz

3. Koření Dálného východu

Koření je pro asijskou kuchyni zásadní. Ať už jde o vyhlášenou pálivou indickou nebo jinak ostrou thajskou, čínskou či korejskou. Některé živiny obsažené v pálivém koření, jako je například kapsaicin, napomáhají k rychlejšímu spalování energie a tuků, protože zahřívají tělo. Koření jako kurkuma a zázvor zase mají protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Národy používající hodně koření obvykle konzumují také hodně zeleniny.

4. Ikaria a Sardinie

Tyto dva evropské regiony používají téměř výhradně plodiny, které si samy vypěstují. Má to hned dvě výhody. Práce na polích, zahradách a v sadech přispívá k dobré fyzické kondici, protože zajišťuje spoustu přirozeného pohybu. Velkým plus jsou též čerstvé sezónní potraviny. V místech, odkud pochází i tolik populární středomořská dieta bohatá na ryby, zeleninu a celozrnné potraviny, luštěniny (zejména bílé fazole a cizrnu) také chovají hospodářská zvířata. Typické je umírněné pití alkoholu, na Sardinii konkrétně vína Cannonau di Sardegna, které je však mnohonásobně bohatší na srdci prospěšné flavonoidy než vína pěstovaná u nás. Mléčné výrobky zapovězené nejsou, lidé si ale vybírají prakticky jen ty z kozího mléka. Místní strava tak celkově přispívá k dlouhověkosti zejména tím, že snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. V souvislosti se Sardinií a Ikarií se mluví také o „tapas kultuře“, která se vyznačuje menšími porcemi.

Mohlo by se vám líbit

Špatná kvalita spánku ovlivňuje váš život: Spočítejte si jeho kvalitu. Pomocí snadných návyků ji můžete zlepšit

Stává se vám, že sice spíte dlouho, ale ráno se cítíte unavení a vyčerpaní? Na vině je nekvalitní spánek. Mezi jeho další důsledky patří také horší soustředění a nálada i vyšší riziko Alzheimerovy choroby. Zjistit, že nemáte dostatek spánku, je snadné. Ovšem odhalit, proč je nekvalitní, to už bývá složitější.
marianne.cz
marianne.cz

5. Loma Linda v Kalifornii

Tato oblast je na hony vzdálená běžnému životu a stravovacím zvyklostem většiny ostatního území Spojených států. Obývají ji hlavně adventisté sedmého dne, křesťanská skupina, která dodržuje přísná pravidla, jež se vztahují nejen stravování, ale také na cvičení a odpočinek. Lidé se zde vyhýbají masu a mléčným výrobkům, tradiční je pro ně nízkotučná veganská strava. Menšina obyvatel konzumuje maso ve velmi omezeném množství, většina se drží „biblické diety“ z obilí, ovoce, zeleniny a ořechů a pije pouze vodu. Součástí každého jídla jsou luštěniny, převážně hrách a fazole, a zelenina, především rajčata.

Osobní zkušenost s modrými zónami

Kuchyně z těchto oblastí je nejlepší vyzkoušet přímo na místě. Zdaleka ne každý ale tuto možnost má. Musíme se tedy spolehnout na vlastní kulinářské umění. Prvním a nejdůležitějším krokem je rozhodnout se pro zdravější život a začít konat. Kuchyně z modrých zón jsou ke všem přínosům pro zdraví navíc ještě i velmi chutné. Mají společné jmenovatele: jsou bohaté na ryby, celozrnné produkty, zeleninu, ovoce a vlákninu. Pokladem pro dlouhověkost ve zdraví jsou také ořechy. Na Ikarii a Sardinii mandle, na poloostrově Nicoya pistácie a skoro všechny druhy na Okinawě a v Loma Linda. Pečivo se jí pouze kváskové nebo celozrnné.

Připijte si na dlouhověkost

Obyvatelé modrých zón vynechávají veškeré slazené nápoje. Pijí hodně čisté vody. Téměř ve všech oblastech se též konzumuje hodně kávy a čaje, na Okinawě především zeleného, na Ikarii nálev z pampelišky, divoké šalvěje a rozmarýnu, bylin známých protizánětlivými účinky. Ve většině zón také pijí jeden až tři decilitry červeného vína za den, většinou k jídlu a s přáteli.

Související články

2024-04-23T10:20:30Z dg43tfdfdgfd